3318F-1-203
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3318F-1-203
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3318 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±30%
Resistance 20 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.264" x 0.252" Face x 0.250" H (6.70mm x 6.40mm x 6.35mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
TRIMMER 20K OHM 0.1W PC PIN TOP