3318G-1-203A
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3318G-1-203A
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 20 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.287" x 0.256" Face x 0.362" H (7.30mm x 6.50mm x 9.20mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
TRIMMER 20K OHM 0.1W PC PIN TOP