3319P-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3319P-1-101
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3319 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 100 Ohms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.433" x 0.354" Face x 0.250" H (11.00mm x 9.00mm x 6.35mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.2W PC PIN TOP