3329H-1-253
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3329H-1-253
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3329 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 25 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.250" Dia x 0.180" H (6.35mm x 4.57mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN TOP