3329S-1-254
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3329S-1-254
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.260" x 0.330" Face x 0.330" H (6.60mm x 8.38mm x 8.38mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Series Trimpot® 3329 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 250 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W