3339H-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3339H-1-101
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3339 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 4
Size / Dimension Round - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP