3339S-1-253
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3339S-1-253
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3339 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 25 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 4
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN SIDE