3345P-1-100
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3345P-1-100
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3345 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.450" Dia x 0.235" H (11.43mm x 5.97mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN TOP ADJ