3345W-1-103
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3345W-1-103
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3345 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 10 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.450" x 0.525" Face x 0.525" H (11.43mm x 13.34mm x 13.34mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN SIDE