3364X-1-102E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3364X-1-102E
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 1 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.177" x 0.150" Face x 0.059" H (4.50mm x 3.80mm x 1.50mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 1K OHM 0.2W J LEAD TOP