3386X-DF6-503
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3386X-DF6-503
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 50 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE