3590S-2-202
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3590S-2-202
  • Package: Bulk
Parameters
Series 3590
RoHS RoHS
Taper Linear
Features -
Rotation 3600°
Tolerance ±5%
Part Status Obsolete
Actuator Type Slotted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 2W
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Adjustment Type User Defined
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 10
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Resistance (Ohms) 2k
Termination Style Solder Lug
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR