5900-272-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 5900-272-RC
  • Package: Axial
Parameters
Series 5900
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 mH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 410 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 510mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 2.7MH 410MA 2.5 OHM TH