5900-683-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 5900-683-RC
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 68 mH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
DC Resistance (DCR) 58Ohm Max
Current Rating (Amps) 80 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 68MH 80MA 58 OHM TH