78F820J-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 78F820J-RC
  • Package: Axial
Parameters
Series 78F
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 60 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 82 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 175 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
FIXED IND 82UH 175MA 3.6 OHM TH