PDB181-E420K-504B
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PDB181-E420K-504B
  • Package: Bulk
Parameters
Series Pro Audio PDB18
RoHS RoHS
Taper Linear
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Part Status Active
Actuator Type Knurled and Slotted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Adjustment Type User Defined
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 500k
Termination Style Solder Lug
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient -
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR