PM1608S-680M-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM1608S-680M-RC
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PM1608S
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 100kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz