PM1812-101J-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM1812-101J-RC
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series PM1812
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 8Ohm Max
Current Rating (Amps) 110 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD