PM3602-150-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM3602-150-RC
RoHS RoHS
Height 0.225" (5.72mm)
Ratings -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Part Status Active
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current Rating - Series 240 mA
Current Rating - Parallel 470 mA
Current Saturation - Series -
DC Resistance (DCR) - Series 2.4Ohm Max
Current Saturation - Parallel -
DC Resistance (DCR) - Parallel 600mOhm Max
Inductance - Connected In Series 600 µH
Inductance - Connected In Parallel 150 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD