PM3602-20-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM3602-20-RC
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PM3600
RoHS RoHS
Height 0.225" (5.72mm)
Ratings -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current Rating - Series 630 mA
Current Rating - Parallel 1.25 A
Current Saturation - Series -
DC Resistance (DCR) - Series 340mOhm Max
Current Saturation - Parallel -
DC Resistance (DCR) - Parallel 86mOhm Max
Inductance - Connected In Series 80 µH
Inductance - Connected In Parallel 20 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 20UH SMD