PM3602-25-B-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM3602-25-B-RC
RoHS RoHS
Height 0.225" (5.72mm)
Ratings -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Part Status Obsolete
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current Rating - Series 590 mA
Current Rating - Parallel 1.17 A
Current Saturation - Series -
DC Resistance (DCR) - Series 390mOhm Max
Current Saturation - Parallel -
DC Resistance (DCR) - Parallel 98mOhm Max
Inductance - Connected In Series 100 µH
Inductance - Connected In Parallel 25 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD