PM3604-15-B
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM3604-15-B
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PM3600
RoHS RoHS
Height 0.265" (6.73mm)
Ratings -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current Rating - Series 1.1 A
Current Rating - Parallel 2.2 A
Current Saturation - Series -
DC Resistance (DCR) - Series 160mOhm Max
Current Saturation - Parallel -
DC Resistance (DCR) - Parallel 41mOhm Max
Inductance - Connected In Series 60 µH
Inductance - Connected In Parallel 15 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD