PM3604-250-B
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM3604-250-B
RoHS RoHS
Height 0.265" (6.73mm)
Ratings -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Part Status Obsolete
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current Rating - Series 300 mA
Current Rating - Parallel 600 mA
Current Saturation - Series -
DC Resistance (DCR) - Series 2.12Ohm Max
Current Saturation - Parallel -
DC Resistance (DCR) - Parallel 530mOhm Max
Inductance - Connected In Series 1 mH
Inductance - Connected In Parallel 250 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 250UH SMD