PM74SB-220M-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM74SB-220M-RC
  • Package: Nonstandard
Parameters
Frequency - Self Resonant 18MHz
Current - Saturation (Isat) 1.47A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Series PM74SB
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.12 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C