PM74SB-221K-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM74SB-221K-RC
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series PM74SB
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 220 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.18Ohm Max
Current Rating (Amps) 360 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 5MHz
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 220UH 360MA 1.18OHM SM