PM74SB-271K-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM74SB-271K-RC
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 330 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 530mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 270UH 330MA 1.3OHM SMD