PM74SB-470L-RC
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PM74SB-470L-RC
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 270mOhm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 47 µH