PTA4553-2015CPB204
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTA4553-2015CPB204
  • Package: Tray
Parameters
Series Pro Audio PTA
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Fader Type Standard
Resistance 200 kOhms
Part Status Active
Travel Range 45mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)