PTD902-2020K-A502
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTD902-2020K-A502
  • Package: Tray
Parameters
Series Pro Audio PTD90
RoHS RoHS
Taper Logarithmic
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Part Status Active
Actuator Type Knurled and Slotted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch None
Number of Gangs 2
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 5k
Termination Style PC Pins, Board Locks
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient -
POT 5K OHM 1/40W CARBON LOG