PTE45-152A-102B2
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTE45-152A-102B2
  • Package: Bulk
Parameters
Series Pro Audio PTE
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Fader Type Dual
Resistance 1 kOhms
Part Status Active
Travel Range 45mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.394" H (72.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
SLIDE POT 1K OHM 0.2W TOP 45MM