PTF60-201A-102B1
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTF60-201A-102B1
  • Package: Bulk
Parameters
Series Pro Audio PTF
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Fader Type Standard
Resistance 1 kOhms
Part Status Active
Travel Range 60mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.551" H (88.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
SLIDE POT 1K OHM 0.5W TOP 60MM