PTP902-030F-503B2
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTP902-030F-503B2
  • Package: Tray
Parameters
Series Pro Audio PTP90
RoHS RoHS
Taper Linear
Features -
Rotation 310°
Tolerance ±20%
Part Status Obsolete
Actuator Type Flatted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch None
Number of Gangs 2
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 50k
Termination Style PC Pins, Board Locks
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient -
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR