PTS01-12P-503A2
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PTS01-12P-503A2
  • Package: Bulk
Parameters
Tolerance ±20%
Fader Type Dual
Resistance 50 kOhms
Part Status Active
Travel Range 100mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 5.247" L x 0.512" W x 1.524" H (132.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Series Pro Audio PTS
RoHS RoHS
SLIDE POT 50KOHM 0.25W TOP 100MM