PV12P200A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV12P200A01B00
  • Package: Bulk
Parameters
Series PV12
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 20 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 4
Size / Dimension Round - 0.299" Dia x 0.260" H (7.60mm x 6.60mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP