PV12T201A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV12T201A01B00
  • Package: Bulk
Parameters
Series PV12
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 200 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 4
Size / Dimension Rectangular - 0.299" x 0.354" Face x 0.354" H (7.60mm x 9.00mm x 9.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE