PV32H105A02B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV32H105A02B00
  • Package: Bulk
Parameters
Series PV32
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 1 MOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.260" Dia x 0.181" H (6.60mm x 4.60mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP