PV32H203A02B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV32H203A02B00
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 20 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.260" Dia x 0.181" H (6.60mm x 4.60mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP