PV32P104A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV32P104A01B00
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 100 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.260" Dia x 0.236" H (6.60mm x 6.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP