PV36Y202A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV36Y202A01B00
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.197" Face x 0.394" H (9.60mm x 5.00mm x 10.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP