PV37W105A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PV37W105A01B00
  • Package: Bulk
Parameters
Series PV37
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 1 MOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 12
Size / Dimension Rectangular - 0.252" x 0.157" Face x 0.264" H (6.40mm x 4.00mm x 6.70mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN TOP