PVC6Q101A01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PVC6Q101A01B00
  • Package: Bulk
Parameters
Series PVC6
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Ceramic
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE