PVG3A503A01R00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PVG3A503A01R00
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Parameters
Series PVG3
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 50 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.134" Face x 0.079" H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP