PVG5A500C03B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PVG5A500C03B00
  • Package: Bulk
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 50 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 11
Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP