PVZ2A202A01R00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PVZ2A202A01R00
  • Package: Cut Tape (CT)
Parameters
Series PVZ2
RoHS RoHS
Tolerance ±30%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.087" x 0.083" Face x 0.035" H (2.20mm x 2.10mm x 0.90mm)
Termination Style Gull Wing, 90° Bend
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD