PVZ3A204C01B00
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: PVZ3A204C01B00
RoHS RoHS
Tolerance ±30%
Resistance 200 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.126" x 0.122" Face x 0.073" H (3.20mm x 3.10mm x 1.85mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
TRIMMER 200K OHM 0.1W J LEAD TOP