SDR2207-121KL
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SDR2207-121KL
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SDR2207
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 2MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz