SRF0703-8R2M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF0703-8R2M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRF0703
RoHS RoHS
Height 0.142" (3.60mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 1.1 A
Current Rating - Parallel 2.19 A
Current Saturation - Series 1.33 A
DC Resistance (DCR) - Series 306mOhm Max
Current Saturation - Parallel 2.66 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 77.2mOhm Max
Inductance - Connected In Series 32.8 µH
Inductance - Connected In Parallel 8.2 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD