SRF1260-821M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF1260-821M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 301 mA
Current Rating - Parallel 600 mA
Current Saturation - Series 385 mA
DC Resistance (DCR) - Series 5.363Ohm Max
Current Saturation - Parallel 770 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel 1.46Ohm Max
Inductance - Connected In Series 3.28 mH
Inductance - Connected In Parallel 820 µH
Series SRF1260
RoHS RoHS
Height 0.244" (6.20mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMD