SRF1260A-470M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF1260A-470M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRF1260A
RoHS RoHS
Height 0.244" (6.20mm)
Ratings AEC-Q200
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 1.35 A
Current Rating - Parallel 2.71 A
Current Saturation - Series 1.62 A
DC Resistance (DCR) - Series 340mOhm Max
Current Saturation - Parallel 3.24 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 86mOhm Max
Inductance - Connected In Series 188 µH
Inductance - Connected In Parallel 47 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD