SRF1260A-681M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRF1260A-681M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRF1260A
RoHS RoHS
Height 0.244" (6.20mm)
Ratings AEC-Q200
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 350 mA
Current Rating - Parallel 700 mA
Current Saturation - Series 425 mA
DC Resistance (DCR) - Series 4.635Ohm Max
Current Saturation - Parallel 850 mA
DC Resistance (DCR) - Parallel 1.212Ohm Max
Inductance - Connected In Series 2.72 mH
Inductance - Connected In Parallel 680 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 680UH SMD